Káva ano či ne? Z pohledu čínské medicíny.

30.11.2016 13:08

Někteří ji milují, jiní ji programově nepijí a dalším třeba i nechutná. 

Já osobně miluji vůni čerstvě umleté a uvařené kávy. Chutnají mi kávové moučníky, kávový likér, v dobách mého mládí jsem milovala kávovou čokoládu Kofilu. Dnes si kávu dám s chutí ať už v podobě Latté nebo Capuccina, celkově možná 2-3/týdně, někdy ani to ne, častěji si dám Ájurvédskou kávu nebo zelený čaj. Po jedné z mých ranních lekcí jógy je ale pro mě káva malým rituálem :) 

Takže, dát si ji nebo nám škodí? Mám za to, že 1 káva denně zdravému člověku vůbec neublíží. Naopak, v některých případech bych ji i doporučila, protože může pomoci.

Jak se na pití kávy dívá čínská medicína?

ČERNÁ KÁVA

Pražená zrnková káva (ať je již s kofeinem či bez, neb z hlediska čínského se nečiní žádného rozdílu, co se účinků na organismus týče) patří v našich končinách obvykle ke každodennímu stimulačnímu pití. Jen málo lidí u nás tomuto zvyku neholduje. Nejvíce černé kávy se vypije v severských zemích v Norsku, Finsku a Švédsku, neboť dle čínské medicíny černá káva krátkodobě „zahřívá“ - viz níže. Její spotřeba je v těchto zemích cca 12 kg na osobu ročně. Naopak, kupodivu málo se pije v jižních státech, kupř. v Turecku, v místě původu černé kávy se vypije pouze cca 0,5 kg na osobu ročně. V Číně pak naprosto převažuje zelený čaj a černé kávy se zde vypije nepatrné množství, cca 0,03 kg na osobu ročně. Tak jako vše má své plus i mínus a je dobré o všech jejich účincích vědět, a to nejlépe ještě dříve, než se staneme jejím notorickým konzumentem. Dle tradiční čínské medicíny (TCM) má tyto jak pozitivní, tak i negativní vlastnosti:

1) 

Posiluje (krátkodobě) energii čchi srdce XIN QI - je to stimulant, ale krátkodobý, který jak rychle nabil, tak o to rychleji se zase vybil a co horšího - i energii pozbyl… Lze jej přirovnat k benzínu, který chrstneme do vyhasínajícího ohně místo toho, abychom přiložili suché dříví. Proto kupř. studenti připravující se na zkoušku či lidé duševně pracující často pijí při tomto vypětí kávu á co 2 - 3 hodiny. To je ale vždy na úkor jejich esence ledvin SHEN JING, tedy na úkor jejich kořínku života. V srdci XIN sídlí totiž tzv. císařský oheň a v ledvinách SHEN zase tzv. ministerský oheň. Oba ohně se vzájemně ovlivňují a doplňují a v případě mocně hořícího ohně v srdci XIN HUO se rozdmýchává i oheň v ledvinách SHEN XIN a naopak. Proto záleží vždy na tom, jak silný kořen života v ledvinách každý má a jak dlouho vydrží odolávat a snášet veškeré tyto „ataky“, neboť takovéto opakované přilévání benzínu do slabého ohýnku může způsobit (doslova a do písmene) to známé a časté vyhoření… Tito lidé místo toho, aby byli po kávě dlouho čilí a plni elánu, tak záhy po vypití kávy, která je sice na chvilku nabudí, se u nich, podobně jako u jakékoliv jiné drogy, dostavují abstinenční příznaky jako je neschopnost se soustředit a přemýšlet, podrážděnost, nespavost, neklid, zapomnětlivost, úzkost, bušení srdce apod. Avšak toto je již určitý druh závislosti (na vůni, na chuti) a také určitý druh slabosti (oslabení esence ledvin SHEN JING). Lze se takovéto chorobné závislosti i bránit (podobně jako třeba u nešťastně zamilovaných) a v obou případech lze použít ku pomoci bylinné tablety Elixír nebeského císaře.

2)

Zvyšuje horko v žaludku WEI RE - tím, že káva je teplé a suché povahy a navíc pražená, tak přináší tzv. horko a sucho do žaludku WEI RE/ZAO. Žaludek WEI potřebuje ke své zdárné funkci dostatek tekutin jin YIN, které podobně jako olej v motoru napomáhají správnému trávení. V případě jejich vysušení a horku v žaludku WEI RE se mohou objevit nemoci jako kupř. vředová choroba, chronický zánět žaludku a střev, zácpa apod.

3)

Podporuje stagnaci energie čchi jater GAN QI ZHI - a to právě výše zmíněnému horku RE, jež vysušuje a postupně i zpomalí tok energie čchi, což vede k následné stagnaci energie čchi QI ZHI. Projevuje se to kupř. srdečními nemocemi (hypertenze, infarkt, angína pektoris), bolestmi hlavy, nemocemi štítné žlázy, psychosomatickými nemocemi apod.

4)

U žen zraňuje dráhy početí CHONG MAI - podobným mechanismem jako u předchozí stagnace energie čchi QI ZHI se toto obzvláště projeví u žen nerovnováhou a stagnací v koncepčních drahách CHONG MAI. Tyto potíže se objevují v praxi dnes velice často a projevují se buď na úrovni dělohy a vaječníků jako kupř. myomy, polypy, cysty, endometrióza, funkční sterilita, gynekologické výtoky a záněty a jakékoliv menstruační potíže (špinění, bolestivá či nepravidelná menses apod.). Nebo se pak často projevují na prsou a to ve formě různých cyst, fibromů, mastopatií, nádorků (zhoubných i nezhoubných), bolestivostí prsou a premenstruačním syndromem.

5)

Oslabuje (dlouhodobě) jang ledvin SHEN YANG - v případě dlouhodobého užívání dojde k onomu nežádoucímu vyhoření, jež je popsáno v 1. bodě. Prostě přehřátý motor, který my jsme neustále túrovali, aniž bychom do něj dolévali olej a seřizovali trysky, nám spálil poslední zbytky oleje a náš motor se zadřel…Tento stav se projevuje kupř. psychickými potížemi (deprese, neurózy, nespavost apod.).

6)

Rozprouďuje vodu z plic FEI SHUI a podporuje zažívání - tím, že odvádí vodu z dráhy plic FEI SHUI, podporuje močení a je tedy i značně močopudná, což v některém případě může býti ku prospěchu (kupř. při otocích v horním ohništi či stagnující vodě na plicích apod.). Rovněž přináší horko RE do žaludku, kdy opět může pozitivně urychlovat spalování potravy v případě tzv. chladu a vlhku v žaludku WEI HAN/SHI. Není však žádným spalovačem tuků u obézních pacientů, způsobené vlhkem a horkem SHI/RE!

KDY tedy ČERNOU KÁVU zásadně NE?

Na lačno - jako kdybychom rozdělávali oheň benzínem, ale bez palivového dříví, jinak si tzv. propálíme brzy náš kotel (žaludek).

Při žaludečních vředech a veškerých žaludečních onemocněních (zvyšuje horko RE a tedy tím i zánět).

Při vlhku a horku v játrech a ve žlučníku GAN/DAN SHI/RE (hořko v ústech, pocit horka a tíže v těle, bolesti v podžebří, zarudlá a mastná pleť, zarudlé oči, tmavá a páchnoucí moč, podrážděnost až výbuchy vzteku, hypertenze, žlučníkové či ledvinné kameny).

Při stagnující energii čchi v játrech GAN QI ZHI (časté střídání nálad, vnitřní neklid, podrážděnost, tlak na prsou, pocit knedlíku v krku, časté vzdychání či zívání, nafouknutí, nadýmání, premenstruační syndrom u žen), neboť káva by svým horkem RE a suchem ZAO již tak plný papiňák ještě více natlakovala…

V klimaktériu (zvyšuje horko RE a vysušuje jin YIN, tedy zvyšuje suchost a návaly v přechodu)

V těhotenství (vysušuje jin YIN a tedy tím i krev XUE, jež nedostatečně pak vyživuje plod).

Při nedostatečnosti jin YIN XU (nervozita, noční pocení, nespavost, suchost kůže, suchá zácpa) - chybějící jin YIN XU zde představuje onen nedostatečný olej v motoru, jež se tím pádem přehřívá a káva by svým zahřívacím a vysušujícím účinkem ještě více prohloubila tuto nerovnováhu.

Při nedostatečnosti krve XUE XU (bledost, rozostřené vidění, závratě, mravenčení končetin, třepivé nehty, snížená koncentrace, zapomnětlivost, nespavost, slabá menstruace, nízký krevní tlak) - podobně jako u předchozího bodu s nedostatečností jin YIN XU i zde dochází k „vysušení“ již tak nedostatečné krve XUE XU. V případě nízkého tlaku káva zde funguje opět jako benzín, jenž lijeme do dohasínajícího popela, který se na chvilku sice rozhoří, o to rychleji však to málo z doutnajícího ohýnku vyhoří.

V případě nedostatečnosti jang ledvin SHEN YANG XU (studené končetiny, jež se zlepšují teplem, pocit chladu v bedrech, oslabení sexuálních funkcí, časté močení hojné porce světlé moči, únava a vyčerpání při sebemenší fyzické zátěži, spontánní pocení) - pokud je člověk vyčerpán a má výše zmíněné příznaky chladu, tak černá káva nás krátkodobě nastimuluje (lepší je čaj ze sušeného zázvoru a skořice), neboť krátkodobě povzbudí energii čchi srdce XIN QI a zmobilizuje nedostatečný jang ledvin SHEN YANG XU, ale z dlouhodobého hlediska její pravidelné či nadměrné popíjení jang ledvin SHEN YANG naopak oslabí a vyčerpá (je močopudná).

Černá káva by měla býti příležitostná pochoutka, kterou si zdraví lidé mohou dopřát v množství 1 šálku denně a nemocní pak ještě v menším množství, v závislosti na povaze onemocnění či dokonce vynechat (viz výše)! Lze ji úspěšně (a hlavně zdravě) nahradit kupř. Nápojem pěti hvězd. Tento nápoj je vyroben z Gynostemmy pětilisté, což je bylina, řadící se mezi stimulancia a adaptogeny - tedy harmonizuje organismus, aniž by jej nadměrně stimulovala či vyčerpávala, kupř. nízký tlak zvyšuje a naopak vysoký tlak snižuje. Je vhodná pro každodenní detoxikaci, neboť tzv. pročišťuje trubky, harmonizuje trávení a stimuluje mozek.

JAK správně ČERNOU KÁVU vždy PŘIPRAVIT?

Abychom co nejvíce minimalizovali vedlejší negativní účinky černé kávy na náš organismus, je proto vhodné ji vždy sladit cukrem a přidat trochu mléka (nejlépe nepasterizovaného) či smetany - všechny tyto ingredience snižují vysušující efekt černé kávy, neboť přinášejí vlhko SHI do organismu. Rovněž velice užitečné pro naše zdraví je ochucení trochou koření zvaného kardamom, neboť tím se černá káva stává méně agresivní pro náš žaludek. Dle čínské medicíny kardamom rozprouďuje stagnující energii čchi QI ZHI, vylučuje škodlivé vlhko SHI a posiluje střední ohniště ZHONG JIAO. Ostatně, kdo někdy pil kávu v asijských či indických zemích, tak ví, že bez něho vám zde kávu málokdy připraví. Je také třeba míti na paměti, že pokud pijeme černou kávu se smetanou či mlékem, pak i mnohem více zatěžujeme náš žlučník a pokud jej nemáme zrovna OK, je vhodné ji nepít vůbec.

CO potom OBILNÉ KÁVY, jsou VHODNÉ?

Pod tímto pojmem se zde skrývá celá řada tzv. bílých káv, jako je špaldová káva, žitná káva, čekanková káva (carro, cikorka), ajurvédská káva apod. Tyto obilné kávy všeobecně zahřívají střední ohniště ZHONG JIAO (dráhu sleziny PI a žaludku WEI), odvádí škodlivé vlhko SHI (tedy vysušuje), zahřívá srdce XIN a slezinu PI, ale nikdy ne nadměrně (na rozdíl od černé kávy!), neboť se nejedná zde o stimulační prostředek. Doporučuje se užívat při poklesu energie čchi sleziny PI QI XU XIAN, při nedostatečnosti energie čchi srdce XIN QI XU, při nedostatečném jangu ledvin SHEN YANG XU, při nadměrném vlhku SHI v organismu - v tom případě bez mléka a cukru. Můžeme ji konzumovat se skořicí či kardamomem. Obilné kávy obecně by se neměly užívat při nedostatečnosti jin YIN XU, při stoupajícím horku jater GAN RE/GAN YANG SHI a při stagnující čchi jater GAN QI ZHI.

Jako nejideálnější snídaně se však jeví Nápoj  čínských mudrců, který je vyroben z pícniny (ne obilniny!) slzovky a má tu výjimečnou vlastnost a výhodu, že posiluje jak energii ledvin SHEN QI, tak energii sleziny PI QI a jedním dechem současně vylučuje škodlivou vlhkost SHI z organismu. Toť optimální nápoj k snídani pro většinu naší populace.

Většina textu: MUDr.Petr Hoffmann 

Zpět

Vyhledávání

© Aura centrum zdraví Brno - 2008 Všechna práva vyhrazena.